Videoklip – Voda živá

Speváčka Jana Kozáková so skupinou MUKATADO oslavujú 22 rokov vydaním nového albumu Krajina

Nový album hudobnej skupiny Mukatado – Krajina vychádza po 6 rokoch a je výnimočný svojim čistým a autentickým zvukom bez použitia samplerov či iných digitálnych úprav. Doska vychádza pod hlavičkou vydavateľstva PJ RECORDS nesúc v sebe posolstvo pripomenutia si hodnôt ako sú ľudskosť, prajnosť, empatia, no nájdete v nej aj silný ekologický odkaz.

S albumom vychádza pilotný singel Voda živá, ktorý spolu s videoklipom udáva “čistú” atmosféru celého albumu. “Album je teda pripomenutím toho čo je pre mňa nesmierne dôležité a to je ľudskosť. Poslednú dobu som mala pocit, že na to častokrát zabúdame. Stále som si kládla otázku, kedy som najšťastnejšia a prišla som na to, že vtedy keď môžem súznieť s druhými ľuďmi, keď dochádza k pochopeniu, či už súhlasnému alebo nesúhlasnému, ale proste cítite rovnakú vlnovú dĺžku. Piesne sa teda dotýkajú ľudských hodnôt, tém nad ktorými je vhodné sa občas zamyslieť. Bol to v podstate dvojročný rozhovor so sebou samou, ktorý sa transformoval a uzrel svoju podobu v textoch, ktoré dal na papier textár a producent Peter Dobrík.” dodáva speváčka

Novinka sa podľa slov speváčky Jany Kozákovej bude od predchádzajúcej tvorby kapely značne líšiť, ale určite v nej nájdete aj nejaké spojitosti s predlošlou tvorbou. K nahrávaniu si Jana pozvala popredných slovenských jazzmanov aj vokalistky z bansko-bystrickej opery.

Niektoré vokalistky mi povedali, že majú pocit, ako by tie piesne mali na ne terapeutické účinky a to som vlastne aj chcela dosiahnuť, aby ste sa pri počúvaní proste cítili dobre. Ak sa mi to podarilo budem rada. Texty sa dotýkajú tém ako emócie, vzťahy a prepojenie ľudí samotných a ľudí s prírodou. Sú to moje spevové linky, ktoré mi zneli v hlave a za pomoci kolegov sa nám ich podarilo dostať von a zaznamenať.

Zvuk albumu mal na starosti producent Peter Dobrík z nahrávacieho štúdia PJ SOUND STUDIO. “Album sme sa rozhodli nahrať bez použitia samplerov či iných digitálnych zvukov. Používali sme staré mikrofóny a nástroje.” dodal producent. Na nosiči sa nachádza 10 autorských skladieb s nádychom bluesu, jazzu a soulu. Jedným z vrcholov albumu je podľa členov kapely skladba Krajina, kde ide i fúziu vážnej a jazzovej hudby s prvkami soulu, v ktorej speváčka spieva o vzťahu človeka a Krajiny.

Na albume si môžete vypočuť aj zaujímavých mladých hostí: David Oláh – husle, Michaela Poláková– priečna flauta, Ondrej Cibula – klarinet, Anton Benedek- perkusie. Aranažmány sláčikových nástrojov vypracoval producent Peter Dobrík a v skladbe Kódy – Dalibor Cibuľa, ako začínajú mladý aranžér.

S piesňami mi veľmi pomohol Peter Dobrík a jazzový pianista Klaudius Kováč, ktorí sú aj spoluautormi skladieb. Klaudio ma v podstate previedol harmonickým spektrom mojich nápadov a tým mi umožnil skladby doviesť tam, kde som potrebovala. Rytmickú sekciu na albume som zverila do rúk renomovaným jazzmenom – Petrovi Solárikovi -bicie nástroje a Róbertovi Raganovi Jr.-basová gitara, ktorí mi pomohli nájsť správne tempá a posadiť piesne do skvelých groovov. Zborové vokály a sláčikové party mi produkoval a zaranžoval Peter Dobrík, ktorý zároveň nahral na albume aj gitary. Pre mňa je album Krajina zatiaľ môj najintímnejší a najkrajší album, aký som doposiaľ nahrala. Priala by som si, aby mal liečivé účinky a priniesol do našich životov viac lásky a pochopenia, ktoré sa nám akosi pomaly vytráca z našich životov pod tlakom doby a udalostí, ktoré sa dejú vo svete a u nás doma.” (dodáva speváčka)

Fotografia a graficky dizajn obalu: Petra Rosič
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Hudobného Fondu.

Viac

Mukatado prichádza s novým albumom Krajina

BOX_572_1670353575

Po takmer piatich rokoch vydáva kapela Mukatado svoj štvrtý štúdiový album s názvom Krajina. „Je to taký terapeutický album“ hovorí so smiechom speváčka Janka Kozáková.

Na albume Krajina kapela s prestávkami zhruba dva roky. „Vždy tomu predchádza najprv naznačenie si demo nápadov a melódií, z ktorých potom vyberáme skladby na album. K tomuto albumu som  pristúpila nekompromisne a vyberala som len tie melódie, ktoré ma oslovili najviac. Urobili sme asi 40 demonahrávok. Vybrané témy som potom dokončovala s jazzovým klavristom Klaudiom Kováčom, ktorý je tak zručný, že mi vedel ponúknuť viacero alternatív, kam by sa skladby mohli uberať,“ hovorí speváčka Janka Kozáková. Producentom albumu a textárom je dvorný člen kapely Peter Dobrík, ktorý zaranžoval celý album aj sláčikové nástroje a vokálne party.

Nová zostava na albume

Keďže ma to čím viac ťahá k jazzu oslovila som nových kolegov, ktorý so mnou spolupracujú aj v kapele Vlčie maky: Klaudius Kováč- piano, Peter Solárik- bicie nástroje a Róbert Ragan- basová gitara. Na CD so si pozvala viacerých hostí spevácky zbor a perkusionistov.

Projekt z verejných finančných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a sociálnny a kultúrny fond SOZA.

Album vyšiel s finačnou podporiu SOZA.

 

BOX_572_1670352882

 

BOX_572_1670929950

 

Viac

Koncert 18.10.2019 – Banská Bystrica

zlata mkonc muk 19

Srdečne Vás pozývame na koncert kapely Mukatado, ktorý sa uskutoční 18.10.2019 o 18:00 v Banskej Bystrici na Dni otvorených dverí Robotníckeho domu.

Vstup je ZDARMA, len je potrebné vyzdvihnúť si vstupenky na Informačnom centre v meste Banská Bystrica.😉👏

Informačné centrum je umiestnené v Radnici:

Adresa: Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
Telefón: +421 48 415 50 85, +421 907 846 555
Mobil: 0907846555
E-mail: ic@banskabystrica.sk

Tešíme sa na Vás!🙂

Viac